Z racji wykonywanej od kilkunastu lat działalności zawodowej w obrębie nieruchomości czy to jako rzeczoznawca majątkowy, pośrednik czy jako inwestor, w stałym obszarze moich zainteresowań są faktyczne ceny nieruchomości.

Ceny te w ostatnim czasie budziły wiele emocji z racji dynamicznego wzrostu w ostatnich latach. Teraz, w obliczu pandemii, zainteresowani tym rynkiem zadają sobie pytanie, jak będą się one kształtować w bliższej oraz dalszej przyszłości.

Wielu z obserwatorów swoje opinie kształtuje na bazie cen ofertowych.

Z kilkunastoletniego doświadczenia widzę jak duża jest rozpiętość miedzy cenami oczekiwanymi, a rzeczywistymi za jakie klienci nabywają nieruchomości.

Ze względu na pracę rzeczoznawcy majątkowego, mam stały dostęp do wszystkich aktów notarialnych na naszym terenie. Na tej podstawie przedstawię analizę rynku nieruchomości na terenie miasta Ostrowca Św.

 Zapraszam do lektury materiału!

MIESZKANIA

W I półroczu 2020r. z uwagi na pandemię było bardzo mało transakcji kupna sprzedaży mieszkań w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W I półroczu 2020 – 78 transakcji a w analogicznym okresie roku ubiegłego ponad dwukrotnie więcej bo  181 transakcji (bez sprzedaży mieszkań deweloperskich przy ul. Kopernika). W analizie pominęłam transakcję w wyniku licytacji komorniczych i transakcje nieruchomościami na rynku pierwotnym w stanie deweloperskim. Obserwując rynek mieszkań na terenie miasta Ostrowca widać w okresie od stycznia 2019r. obserwowany jest  wzrost średniej ceny jednostkowej za 1 m.kw. o ok 13 %.

W  I kwartale 2020r poziom jednostkowych cen takich nieruchomości, jest  zróżnicowany i zawiera się w przeważającej części w granicach od 2821 zł/m2 do 3200 zł/m2 powierzchni użytkowej lokalu, w zależności od lokalizacji, standardu wykończenia, powierzchni użytkowej i położenia lokalu w budynku. Najniższe ceny nie są wynikiem sprzedaży komorniczej czy w wyniku przetargów a głównie lokalizacji i niskiego standardu wykończenia.

W naszym mieście najwięcej sprzedano mieszkań średnich od 42 do 60 m. kw. i ich średnie ceny to ok. 2800 zł za 1 m. kw. Nadal najdroższe są mieszkania do 40 m. kw. za takie mieszkanie należy zapłacić ponad 3000 zł za 1.m.kw.

W okresie od stycznia 2019r.do czerwca 2020r. najdroższe mieszkania były sprzedawane na os. Rosochy oraz Pułanki i na terenie tych osiedli dokonano największej liczby transakcji kupna-sprzedaży. Najniższym zainteresowaniem wśród kupujących mają mieszkania położone na terenie południowym naszego miasta , osiedle Hutnicze czy Ludwików.

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja to trzy najważniejsze czynniki mające największy wpływ na cenę nieruchomości J

Jak ważny jest to aspekt potwierdza poniższa tabela porównująca ceny mieszkań w mieście Ostrowiec Św. w porównaniu do cen mieszkań w niedaleko oddalonym mieście Starachowice, mieście o zdecydowanie lepszym potencjale gospodarczym i lepszym rynku pracy.

DZIAŁKI POD ZABUDOWĘ JEDNORODZINNĄ

W roku 2020 sprzedaż działek na terenie miasta Ostrowiec Św. spadła o połowę w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Największy wpływ na cenę ma oczywiście lokalizacja ale i dostęp do mediów/uzbrojenie terenu, powierzchnia działki oraz sąsiedztwo.

Rozpiętość cen transakcyjnych była bardzo duża: od 21 zł za 1 m. kw. za działkę położoną przy ul. Zofiówka do 107 zł za 1 m. kw.  za działkę położona przy ul. Iłżeckiej.

Średnia cena  1 m. kw. działki o tym przeznaczeniu w mieście Ostrowiec Św.  to 69 zł.

W roku 2020 sprzedawane były działki o powierzchni  od 700 do 2700 m. kw. Najwięcej sprzedawanych działek ma powierzchnię do o 1200 m. kw.

W I półroczu 2020r. Gmina Ostrowiec sprzedawała działki w formie przetargu na ulicy Gajowej.

Ceny tych działek wahały się od 65 do 87 zł za 1 m.kw.

Poniżej kilkanaście przykładowych transakcji.

Cena w ofertach to nie jest cena za które są sprzedawane nieruchomości! Na stałe analizujemy rynek nieruchomości również pod względem cen ofertowych i cen faktycznych jakie te nieruchomości osiągnęły w czasie sprzedaży. Różnica miedzy nimi wynosi nawet 30 %.

Zastanawiasz się  ile warta jest Twoja nieruchomość?

Zapraszamy w każdy piątek na darmowe i niezobowiązujące konsultacje z rzeczoznawcą majątkowym w siedzibie firmy przy ul. ul. Sienkiewicza 54 w Ostrowcu Św., w godzinach 8.00-18.00 

Właścicielem naszej firmy jest  biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Kielcach w zakresie szacowania nieruchomości z kilkunastoletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości. Za nami ponad 5 000 wycen.  Korzystając z usług naszej firmy Klient pozna realną cenę, za jaką można sprzedać daną nieruchomość. Swoją wiedzę o wartości opieramy o rzeczywiste akty notarialne transakcji nieruchomości jakie miały miejsce na terenie woj. świętokrzyskiego i mazowieckiego a nie tylko ceny ofertowe.  Warto w takim przypadku wesprzeć swoje emocje głosem zdrowego rozsądku i praktycznej wiedzy.

“Cena jest tym, co płacisz. Wartość jest tym, co otrzymujesz”

Warren Buffett.