Z racji wykonywanej od kilkunastu lat działalności zawodowej w obrębie nieruchomości czy to jako rzeczoznawca majątkowy, czynny inwestor czy teraz od 2020r. jako pośrednik i zarządca nieruchomości w stałym obszarze moich zainteresowań są faktyczne ceny nieruchomości.

Ceny te w ostatnim czasie budziły wiele emocji z racji dynamicznego wzrostu w ostatnich latach. Teraz, w obliczu pandemii, zainteresowani tym rynkiem zadają sobie pytanie, jak będą się one kształtować w bliższej i dalszej przyszłości.

Wielu z obserwatorów swoje opinie kształtuje na bazie cen ofertowych.

Z kilkunastoletniego doświadczenia widzę jak duża jest rozpiętość miedzy cenami oczekiwanymi a rzeczywistymi za jakie klienci nabywają nieruchomości.

Z racji działalności jako rzeczoznawca majątkowy, mam stały dostęp do wszystkich aktów notarialnych na naszym terenie. Na tej podstawie przedstawię analizę rynku nieruchomości na terenie miasta Starachowice za okres os stycznia 2019 do września 2020. Na naszym firmowym blogu http://dorotagagat.eu/blog/ można znaleźć wiele innych analiz cen nieruchomości na terenie powiatu ostrowieckiego,  starachowickiego i opatowskiego.

Możliwe że z czasem i w miarę posiadanych możliwości czasowych analizy te poszerzę o inne powiaty naszego województwa.

 Zapraszam do lektury materiału!

MIESZKANIA

W trzech kwartałach 2020r. było bardzo mało transakcji kupna sprzedaży mieszkań w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. W I-II Q 2020 – 134  transakcji I-IIIQ-2019r 222 transakcji. Na spadek  blisko 40 % ilości transakcji miał niewątpliwe wpływ pandemia.  W analizie pominęłam transakcję w wyniku licytacji komorniczych  i transakcję nieruchomościami na rynku pierwotnym w stanie deweloperskim.

Obserwując rynek mieszkań na terenie miasta Starachowice widać w okresie ostatnich 21 m-cy tj. od stycznia 2019 wzrost średniej ceny jednostkowej za 1 m.kw. o ok. 18 %. Wzrost ten jest największy w woj. świętokrzyskim. Podobnie średnie ceny mieszkań w Starachowicach osiągają najwyższy poziom na terenie naszego województwa zaraz po mieście wojewódzkim Kielce.

W 2020r poziom jednostkowych cen mieszkań jest  zróżnicowany i zawiera się w przeważającej części w granicach od 2400 zł/m2 do 5300 zł/m2 powierzchni użytkowej lokalu, w zależności od lokalizacji, standardu wykończenia, powierzchni użytkowej i położenia lokalu w budynku. Najniższe ceny nie są wynikiem sprzedaży komorniczej a głównie lokalizacji i niskiego standardu wykończenia.

W Starachowicach najwięcej sprzedano mieszkań średnich 43 do 60 m. kw. i ich cena jednostkowa była najwyższa.

W okresie od stycznia 2019r.do września 2020r. najdroższe mieszkania były sprzedawane na terenie w okolicach ul. Wysockiego, H. Bosaka, Podgórze. Najniższym zainteresowaniem wśród kupujących mają mieszkania położone przy ul. Zakładowa , Mickiewicza.

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja to trzy najważniejsze czynniki mające największy wpływ na cenę nieruchomości.

W czasie pierwszych trzech miesięcy 2020r było tylko 36 transakcji mieszkaniami, o połowę  mniej niż w I kwartale 2019r. Najwięcej mieszkań w tym kwartale sprzedało się na ulicy Sienkiewicza. Najwięcej sprzedanych mieszkań było położonych na parterze i 2 piętrze.

 Średnia cena za 1 m. kw. to 2876 zł.

Minimalna cena jednostkowa to 2400 zł za 1 m. kw. Taką cenę osiągnęło mieszkanie 2- pokojowe, położone II piętrze na Majówce. Najtańsze mieszkanie sprzedano za całkowitą cenę 75 000 zł za 30 m. kw. przy ul Harcerskiej w Starachowicach.  Maksymalna cena jednostkowa to blisko 5400 zł za 1 m. kw. Taką cenę osiągnęło mieszkanie 2- pokojowe, położone III piętrze przy ul. Staszica. Najdroższa transakcja  dotyczyła mieszkania o powierzchni 77,03 m. kw. położnego przy ul. Lelewela. Za to mieszkanie zapłacono  330 000 zł.

______________________________________________________________________________

Zastanawiasz się  ile warta jest Twoja nieruchomość?

Zapraszamy w każdy piątek na darmowe i niezobowiązujące konsultacje z rzeczoznawcą majątkowym w siedzibie firmy przy ul. ul. Sienkiewicza 54 w Ostrowcu Św., w godzinach 8.00-18.00

Właścicielem naszej firmy jest biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Kielcach w zakresie szacowania nieruchomości z kilkunastoletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości. Za nami ponad 5 000 wycen.  Korzystając z usług naszej firmy Klient pozna realną cenę, za jaką można sprzedać daną nieruchomość. Swoją wiedzę o wartości opieramy o rzeczywiste akty notarialne transakcji nieruchomości jakie miały miejsce na terenie woj. świętokrzyskiego i mazowieckiego a nie tylko ceny ofertowe.  Warto w takim przypadku wesprzeć swoje emocje głosem zdrowego rozsądku i praktycznej wiedzy.

“Cena jest tym, co płacisz. Wartość jest tym, co otrzymujesz” Warren Buffett.

Dzięki współpracy z nami unikniesz niekorzystnych decyzji zakupowych, przepłacania  lub niedoszacowania, długiego okresu sprzedaży, który pociąga za sobą koszty utrzymania nieruchomości czy blokuje realizacje Twoich planów finansowanych za środki ze sprzedaży nieruchomości.

Usługi pośrednictwa w sprzedaży kupnie i wynajmie świadczymy na terenie pow. ostrowieckiego, starachowickiego i opatowskiego

Zapraszamy do współpracy