Szybka i opłacalna sprzedaż nieruchomości zależy od kilku ważnych aspektów. Należą do nich, między innymi, cena, lokalizacja, dobre przygotowanie i wypromowanie oferty Choć wspomniane punkty mogą w całości odpowiadać nabywcy to jednak prezentacja nieruchomości może zaważyć na sukcesie transakcji.

Czasami największą przeszkodą podczas prezentacji nieruchomości jest… jej właściciel dlaczego podczas oględzin warto oddać rolę „gospodarza” profesjonalnemu agentowi.

Osobiste elementy wystroju

Osoby poszukujące nieruchomości przeglądając ogłoszenia zastanawiają się nad tym, jak będzie wyglądało ich życie w nowym wnętrzu. Wizualizacji  swoich marzeń oczekują także podczas prezentacji. Może być to utrudnione z właścicielem krzątającym się po nieruchomości. Profesjonalnie przygotowania oferta  prezentowana na portalach jak i w rzeczywistości powinna być pozbawiona jakichkolwiek elementów osobistych takich jak rodzinne zdjęcia czy religijne figurki. Wszystko po to aby potencjalny klient nie musiał się utożsamiać z cudzym życiem, jego przeszłością, wyznaniem, zainteresowaniami bo przecież  może prezentować inne wartości w życiu. Nawet najbardziej uprzejmy i gościnny właściciel może popsuć tę wizję u kupującego. Dlatego warto aby właściciel na  czas prezentacji opuścił nieruchomość i pozwól działać pośrednikowi.

Niepotrzebna ocena

Pierwsze spotkanie to i pierwsza wzajemna ocena ludzi. Właściciel obecny podczas prezentacji będzie, nawet nieświadomie, oceniał wzrokiem gości, którzy zazwyczaj to czują i się blokują. Dociekliwe spojrzenia, bezpośrednie a czasami nietaktowne pytania mogą zniweczyć sprzedaż. Niektórzy ludzie po pozorach decydują się nie kupować nieruchomości od osób, które nawet z błahych powodów nie przypadły im do gustu. Mając do wyboru kilka nieruchomości kierujemy się emocjami związanymi z poprzednimi mieszkańcami zamiast racjonalnymi przesłankami dotyczącymi przedmiotu transakcji. Obecność właściciela ogranicza tez potencjalnych kupujących prze zadaniem pośrednikowi „trudnych pytań” czy tez przed swobodną wymianą uwag miedzy sobą.

To też może wpłynąć negatywnie na proces sprzedaży. Pamiętajmy, że doświadczony pośrednik zadba o profesjonalizm prezentacji.

Kilka słów za dużo

Wielu właścicieli nieruchomości z uwagi na sentymentalny aspekt swej natury bardzo mocno skupia się nad każdym elementem swojego azylu. W ich mniemaniu własnoręczne wykonane meble, przywieziony z egzotycznej podróży dywan, obraz czy „zdrowa” boazeria to coś bezcenne, niezwykłe i godne podziwu. Zapominając, że dla innych może to nie mieć znaczenia a taka nachalna obecność nie pozwala oglądającym na spokojne obejrzenie mieszkania. Innym razem właściciele w przypływie szczerości opowiadają o  wszystkich negatywnych nawet błahych aspektach mieszkania w tym otoczeniu, sąsiedztwie. Zapominając, że np. głośne dzieci sąsiadów mogą być zaletą dla kupujących bo ich dzieci będą miały się z kim bawić. Szczekający pies sąsiada nie będzie przeszkadzał innemu miłośnikowi czworonogów.

Profesjonalny agent jest w stanie w rzeczowy sposób opowiedzieć nie tylko o istotnych zaletach ale także o ewentualnych wadach nieruchomości, w taki sposób, by nie wystraszyć zainteresowanego.

Negocjacje ceny

 Często już w trakcie pierwszych oględzin podejmowany jest temat ceny. Każda ze stron chce wyjść na tym jak najlepiej. Nie każdy z nas ma w sobie żyłkę negocjatora, dlatego tego typu dyskusje warto prowadzić z pomocą pośrednika. Obecność właściciela na miejscu prezentacji czasem kusi kupujących do rozpoczęcia rozmów o obniżce ceny właśnie z nim. Zazwyczaj kończy się to zbyt szybką obniżką lub kategorycznym zaprzeczeniem i walką na argumenty. Pośrednik wie jak prowadzić negocjacje, aby dwie strony były zadowolone.  A rola nieobecnego w nich właściciela daje też duże pole do korzystnej strategii negocjacyjnej.  Dlatego, żeby uniknąć negatywnych skutków, zostawmy tą rolę pośrednika i pozwólmy mu działać.