W Twoim życiu czas na zmiany i zdecydowałeś się na sprzedaż czy wynajem mieszkania ?
Pośrednik nieruchomości to wielkie wsparcie w sprzedaży ale nie wszystko może zrobić za Ciebie.
Za niektóre rzeczy odpowiadasz sam, takie jak wygląd Twojego mieszkania oraz jego stan.

Co zrobić by przyciągało ono do zakupu, a nie odstraszało potencjalnych nabywców? Często nie trzeba przeprowadzać prawdziwej rewolucji wystarczy posprzątać.

Siła pierwszego wrażenia

Oczywistym jest, że zależy nam aby osiągnąć  jak najwyższą cenę ze sprzedaży swojej nieruchomości. Dlatego warto włożyć nieco trudu aby poprawić  jego wygląd. Bez względu na to czy zamieszkujemy nieruchomość, czy stoi nieużytkowana, bądźmy krytyczni w jej ocenie. Przebywając w tym miejscu przyzwyczajamy się do otoczenia , nie widzimy niektórych mankamentów, które od razu wpadają w oko naszego gościa. Odpadające listwy, wiszące drzwiczki od szafek, porysowana podłoga, drzwi, plamy na ścianach, dziurawy chodnik, żarówka zamiast żyrandola. To tylko kilka rzeczy które mogą negatywnie wpłynąć na ocenę klienta.

Znaczna część osób sprzedających mieszkania mówi “Po co mam to naprawiać / remontować/ sprzątać skoro i tak sprzedaję”. Wtedy należy sobie wyobrazić jak to wygląda dla kupującego i czy sami chcielibyśmy takie mieszkanie zakupić. Prawdopodobnie odpowiedź będzie brzmiała NIE. Należy pamiętać, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie i nie będzie możliwości zrobienia go drugi raz. Jeśli nie zadbamy o ten aspekt to klienta już na starcie zniechęcimy albo będzie oczekiwał o wiele niższej ceny niż chcielibyśmy uzyskać.

Uprzątnij przestrzeń

Najważniejsza jest czystość. Może wydawać się to oczywiste, jednak z naszych doświadczeń wynika, że niektórzy właściciele o tym zapominają lub znają inne pojęcie czystości. Zabija to efekt i tworzy barierę w sprzedaży. Odstraszają kupujących kuchnie tonące w niepozmywanych naczyniach, zalane podłogi w łazienkach i cieknące krany. Utrudniają sprzedaż porozrzucane po pokojach rzeczy użytku codziennego, rozstawione suszarki na pranie, zabawki czy kocia kuweta na środku przedpokoju. Wskazane jest pościągać ze ścian i półek osobiste zdjęcia, pamiątki czy religijne figurki. Pomóżmy potencjalnemu kupującemu, czy wynajmującemu wyobrażenie sobie siebie w prezentowanym wnętrzu. Im mniej przedmiotów jest widocznych tym lepsze wrażenie potencjalnego nabywcy.

Najważniejsza łazienka i kuchnia !

Kuchnia i łazienka odgrywają największą rolę. Te pomieszczenia powinny być wręcz sterylnie czyste i pachnące świeżością. Wszelkie używane ręczniki, kosmetyki , szczotki do wc należy schować na czas odwiedzin. Z czystością nie mają nic wspólnego kamień, zacieki, poczerniałe od wilgoci uszczelki, osad oraz ogólny brud. Pamiętajmy, że to pomieszczenia najdroższe w remoncie a nasz potencjalny kupujący może nie mieć możliwości finansowych na remont i będzie zmuszony mieszkać  w tym stanie jaki prezentuje mieszkanie.

Warto zastanowić się nad położeniem nowego silikonu, wymian uszczelek, deski klozetowej czy słuchawki prysznicowej. Podobnie w przypadku kuchni. Chowamy wszystkie przedmioty z blatów, usuwamy przypalenia, plamy, zacieki. Należy przemyśleć także odmalowanie ścian w tych pomieszczeniach, czy nawet płytek ceramicznych. Bardzo tanio można również domowym sposobem oczyścić nawet ciężko zabrudzone fugi między płytkami, wystarczy soda, ocet oraz szczoteczka ze sztywnym włosiem. W marketach budowlanych mamy wiele opcji do odświeżania już istniejących kafelek. Warto włożyć trochę starań, aby sprzedać nieruchomości po rynkowej cenie.

Nadaj mieszkaniu lekkości

Z gustami się nie dyskutuje. Mieszkamy tak jak my lubimy, ale to nie oznacza że inni tez polubią nasz styl. Przytłaczające ciężkie meble, grube zasłony i ciemne kolory? Warto postawić na jasne, naturalne o delikatnym kolorze ściany i tkaniny. To sprawi że wnętrze będzie wydawało się bardziej czyste i przestronne. Nie trzeba od razu wydawać ogromnych pieniędzy na nowy wystrój. Wystarczy kilka nowoczesnych, tanich mebli, ustawionych w korzystnej dla przestrzeni konfiguracji oraz kilka delikatnych ozdób nadających charakteru.

W przypadku zniszczonych kanap i foteli z pomocą przychodzą dostępne na rynku pokrowce elastyczne o wielu pięknych kolorach i modnych wzorach które szybko i tanio odmieniają każde wnętrza. Warto wpuścić do pomieszczeń więcej światła czy to przez usuniecie ciemnych zasłon czy tez przez doświetlenie żarówkami z większą mocą. Zapewne świetnie wpłynie to na odbiór tego wnętrza. Bardzo dobrze sprawdzają się również wszelkiego rodzaju narzuty, poduszki czy zasłony w stonowanych kolorach które ocieplają przestrzeń swoją tkaniną. Za niewielkie pieniądze można stworzyć również samodzielnie wiele pięknych oraz nowoczesnych dekoracji. Strony typu YouTube oraz Pinterest oferują niezliczone ilości inspiracji na szybkie i tanie dekoracje domowe.

Przyciągaj zapachem

Przed prezentacją mieszkania warto powstrzymać się od gotowania potraw o silnych zapachu jak  bigos czy smażenie ryby. Zapach taki długo utrzymuje się nie tylko w powietrzu ale w ubraniach, które wiszą w szafie, i innych miękkich materiałach jak tapicerka, dywany, zasłony, ręczniki. Zapach mieszkających zwierząt może negatywnie wpłynąć na odbiór przez naszego gościa . Dobrze jest zrobić generalne odświeżenie, łącznie z praniem tapicerek meblowych. Jeśli nie mamy takich możliwości, posprzątajmy dokładnie mieszkanie. W miarę możliwości przewietrzmy całe mieszkanie tuż przed wizytą naszych gości. Korzystając z zapachowych świeczek i wkładów pamiętajmy aby nie wybrać zbyt intensywnego zapachu, który nie każdemu może odpowiadać. Świetnie sprawdzają się cięte kwiaty, które nie tylko ładnie wyglądają, ale także wypełniają wnętrze przyjemnym aromatem. Równie kuszący dla gości może być także zapach świeżo zmielonej kawy lub wypieków.

Nie inwestując dużych środków można uzyskać bardzo miłe dla oka efekty jeśli tylko sprzątnie się wszystkie powierzchnie płaskie. Wystarczy oczyścić bądź odmalować ściany, schować jak najwięcej rzeczy poprzykręcać/wymienić/ naprawić zniszczone przedmioty i części nieruchomości. Większość z tych rzeczy można zrobić za naprawdę niewielkie kwoty. Gdy usunie się wzory i różnorakie kolory z wnętrza, stanie się ono spokojniejsze, przez co bardziej drogocenne w oczach potencjalnych nabywców. Dla osób, które nie mają możliwości zająć się tym osobiście, polecamy serwisy sprzątające i grupy wywożące stare i zapomniane już zawartości komórek/ piwnic którzy zrobią to za Państwa.

Sprzątnięte i odświeżone mieszkania sprzedają się drożej oraz szybciej niż takie których właściciele nie widzą “sensu” w ich uprzątnięciu. Bardzo często oczyszczone mieszkanie sprzedaje się po tak wysokiej cenie że przewyższa ona pierwotną cenę nieuporządkowanego lokalu wraz z kosztami związanymi z jego uprzątnięciem.

Im lepiej przygotowana nieruchomość, tym większa szansa na sukces. Dlatego polecamy zastosować się chociaż do kilku z wyżej wymienionych zasad.